Cafe Kozmetik » Blog Yazıları » Bütün mesele cilt tipiniz!

İşte tam da bu yüzden cildimiz özen ve bakım ister. Ona hak ettiğini sunacak kozmetik uygulamaları ve ürünleri sunmak temel bir gerekliliktir.

Cildinize ihtiyaç duyduklarını sunabilmenizin en doğru yolu öncelikle onu iyi tanımanızda ve cilt tipinizi doğru olarak bilmenizde yatmaktadır. Cildinizi doğru bir biçimde besleyerek ve ona faydalı olan mikro organizmaları destekleyerek ona yardımcı olmalısınız.

Temel olarak cilt tipleri kuru, yağlı ve karma olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır.

Peki siz hangi cilt tipine sahip olduğunuzu biliyor musunuz? Aşağıdaki soruları yanıtlayarak cilt tipinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

1. Günlük temizleme rutinim sonrasında cildimde

a) rahatsızlık verici bir gerginlik oluyor

b) tazelenmiş ve rahatlamış bir his oluşuyor

c) sadece 1-2 dakika içerisinde yağlanma işaretleri gözle görülür biçimde ortaya çıkıyor

2. Cildimi temizledikten sonra nemlendirici krem kullanmazsam

a) donuk, mat bir görünüm ve pul pul bir yüzey oluşuyor

b) T bölgemde yağlanma meydana geliyor

c) nemlendirici krem kullanmasam dahi cildimde fazlasıyla yağ ortaya çıkıyor

3. Gözeneklerim

a) farkedilemez seviyede

b) alın, çene ve burun bölgemde göze çarpıyor

c) özellikle yanaklarımda tamamen göze çarpıyor

Cevaplarınızın çoğu “A” ise düşük yağa içeriğine sahip kuru bir cilde sahipsiniz.

Bu cilt tipi özellikle çocukluk ve yaşlılık dönemlerinde sıklıkla görülen yaygın bir cilt tipidir. Gözenekler oldukça küçük ve cilt çoğunlukla mat bir görünüme sahiptir. Kuru cilt ciltte yetersiz miktarda sebum (yağ) üretimi olduğunun ve cildin yeterli olmayan seviyede nem absorbe edebildiğinin açık bir kanıtıdır.

Kuru cilde sahip kişiler genel olarak ciltlerinde yüksek düzeyde gerginlik hissederler. Yaşa bağlı olarak daha az ya da çok derin kırışıklıklar gözükür. Bu tip bir cilde sahipseniz mutlaka günde 2 defa nemlendirici bir krem kullanmalısınız ve beslenmenize özen göstermelisiniz. Ayrıca duş jelleri ve sabunlar gibi temizleyicileri çok fazla kullanmamalısınız. Cildinizde tahrişe sebep olabilen yağ temizleyici sabun ve sıcak su kullanımından uzak durmalısınız. Bunlar yerine daha hafif sabunları ve duş jellerini tercih edebilirsiniz.

Cevaplarınızın çoğu “B” ise karma bir cilde sahipsiniz.

Adından anlaşıldığı gibi karma cilt kuru ve yağlı cildin özelliklerini barındıran bir cilt tipidir. Genel olarak yanaklar kuruyken, alın, burun ve çene bölgesi yağlı bir görünüme sahiptir. T bölgesi genişlemiş gözeneklere, sivilcelere ve siyah noktalara yatkındır.

Karma cilt cildin genel görünümünü dengeleyen kozmetik ürünlerin kullanımına ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca günlük beslenmeniz ile yeteri kadar D vitamin, omega 3 ve çinko almanız önem taşımaktadır.

Cevaplarınızın çoğu “C” ise yağlı bir cilde sahipsiniz.

Yağlı ciltler genişlemiş gözeneklere, lekelere, akneye ve tüm yüzeyde yağlanmaya meyillidirler. Tüm bunların sebebi gereğinden fazla düzeyde sebum salgılanmasıdır. Ancak elbette yağlı ciltlerin bu sorunlarını giderecek kozmetik ve bakım ürünleri bulunmaktadır. Örneğin çinko ve salisilik asit gibi bileşenler aşırı derecede sebum üretimini dengelemeye yardımcı olacaktır.

Eğer bu test sonucunda cilt tipinizi tam olarak tespit edemediyseniz ya da sadece tek bir tane a, b, c şıkkı işaretleyebildiyseniz üzülmeyin o zaman normal bir cilt tipine sahipsiniz.  Normal ciltler özel bir bakım ihtiyacı hissetmezler düzenli olarak nemlendirici kullanmanız ve cildinizi temizlemeniz yeterli olacaktır.

Cildinizin ihtiyaçlarına uygun organik ve doğal cilt bakım ürünlerini keşfetmek için tıklayın!

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4