Cafe Kozmetik » Blog Yazıları » Güneş kremlerini tanıyın!

Sertifikalı organik güneş koruyucular ile diğer güneş koruyucular arasında ne fark vardır?

En önemli fark UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan içerdikleri filtrelerdir. Sertifikalı organik güneş koruyucular mineral ve bitkisel filtreler içerirken diğer güneş koruyucular kimyasal filtreler içermektedirler.

Peki bu farklı filtreler ne şekilde çalışmaktadır?

Mineral UV filtreleri doğal kaynaklı mineral pigmentlerinden oluşmaktadır. Bu filtreleri güneş ışınlarını olduğu gibi yansıtan bir ayna gibi de düşünebilirsiniz. Bu sayede cildinize gelen UV ışınları cildinize penetre olamadan yansıtılır. Mineral filtrelerin bir diğer özelliği ise sürüldüğü anda anında etki göstermeleridir.

Bitkisel filtreler ise yüksek kaliteli konsantre yağlardan oluşur ve cildinize gelen UV ışınlarını içeridikleri yüksek miktarda antioksidan ile kendi içlerine hapsederek cildinize penetre olmasını engeller.

Kimyasal filtreler ise cildiniz tarafından emilirler ve cildinize gelen UV ışınlarını ısı ile kızılötesi radyasyona dönüştürürler. Etki göstermek için cilt tarafından emilmeleri gerektiğinden güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce uygulanmaları gerekir.

Kimyasal filtre içeren güneş koruyucuları niçin kullanmamalıyım?

Çünkü bu filtrelerin vücuda girdikten sonra hormon benzeri bir etki göstererek vücudun kendi hormon sistemini bozdukları ve pek çok alerjen içerdikleri çalışmalar ile gösterilmiştir. Buna ek olarak bu filtrelerin deniz canlılarına da çok önemli zararlar verdiği bilinmektedir. Bu sebeple Avustralya ve ABD’de pek çok plajda bu ürünlerin kullanımı yasaklanmıştır.

UVA ve UVB koruması arasındaki fark nedir?

UVA ve UVB’yi birbirinden ayıran dalga boylarıdır. UVA ışınları uzun dalga boyuna sahipken, UVB ışınları kısa dalga boyludur. Yani UVA ışınları cildin en alt katmanlarına kadar girerek cildin erken yaşlanmasında önemli rol oynarlar. Buna karşın UVB ışınları cildin sadece en üst katmanları üzerinde etkili olurlar. Avrupa’da güneş koruyucuların UVA ve UVB ışınlarının her ikisine karşı koruma sunuyor olması zorunluluktur ve ürünün koruma etkisinin 1:3 UVA:UVB oranında olması gerekir. Sadece bunu sağlayan ürünlerin ambalajında UVA’ya karşı koruma sunduğu belirtilebilir.

Kendim için doğru olan koruma faktörünü nasıl seçeceğim?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki hiçbir güneş koruyucu güneşe karşı %100 koruma sağlayamaz. Spf olarak kısaltılan güneş koruma faktörü o ürünün cildinizi ne kadar süre ile güneşe karşı koruyabileceğini göstermektedir. Örneğin güneşe maruz kaldığınızda 6 dakika içerisinde kızaran bir cilde sahipseniz spf 10 olan bir ürün kullandığınızda bu süre yaklaşık 10 kata kadar uzayacak ve cildiniz 60 dakika boyunca güneşe maruz kalsa dahi kızarmayacaktır. Spf 30 olan bir ürün kullandığınızda ise bu süre 30 kat uzayarak 180 dakikayı bulacaktır. Elbette suya girdikten sonra aralıklarla güneş koruyucunuzu tekrarlamayı ihmal etmemeniz koşuluyla.

Mineral ve bitkisel filtreler içeren sertifikalı organik güneş koruyucuları keşfetmek için tıklayın!

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4